Dieta przy zespole jelita drażliwego

Dieta przy zespole jelita drażliwego
Dieta optyk Opaliński Bydgoszcz
holter

Zespół jelita drażliwego jest problemem, który dotyczy coraz większej części społeczeństwa. To choroba, z którą muszą mierzyć się coraz młodsze osoby. Zdecydowanie częściej dotyka kobiety, jednak mężczyźni są również narażeni na wystąpienie tej choroby. Zespół jelita drażliwego może objawiać się na kilka sposobów. Często mylony jest z powszechnymi problemami żołądkowymi.

Problem jednak w tym, że jest to choroba nieuleczalna, na którą nie ma lekarstwa. Sposobem na zespół jelita drażliwego jest odpowiednia dieta. Aby jednak móc jej przestrzegać, w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z występowania choroby. Zespół jelita drażliwego może przybierać trzy formy: formę biegunkową, formę zaparciową oraz formę mieszaną. W przypadku pierwszej formy podstawowym objawem są biegunki, czyli stolce w postaci płynnej bądź półpłynnej.

www.efs.net.pl

Najczęściej występują w godzinach porannych, jak również po posiłkach, czy na skutek stresu. Forma zaparciowa zespołu jelita drażliwego objawia się trudnością w oddawaniu stolca. Jednym z charakterystycznych objawów jest również wrażenie niepełnego wypróżnienia. Forma mieszana tej choroby objawia się naprzemiennym występowaniem biegunek i zaparć. Prawdopodobnie jest jedną z najtrudniejszych do zdiagnozowania.

Oprócz wyżej wymienionych objawów, zespół jelita drażliwego charakteryzuje się także wzdęciami brzucha, domieszką śluzu w kale, jak również bólami brzucha, które nasilają się po posiłkach i ustępują wraz z wypróżnieniem. Zespół jelita drażliwego jest niezwykle uciążliwą chorobą, która niekiedy może całkowicie deregulować rytm dnia chorego. W przypadku tej choroby na niewiele się zdają środki farmakologiczne. Zdecydowanie istotniejsze jest przestrzeganie diety. W przypadku występowania biegunkowej formy zespołu jelita drażliwego najistotniejsze jest wykluczenie z diety produktów, które mogą w znacznym stopniu przyspieszać przemianę materii.

Do takich produktów można zaliczyć chociażby nabiał: kefiry, jogurty, czy mleko. Niewskazane jest również spożywanie surowych warzyw w szczególności tych strączkowych, jak również warzyw kiszonych. Z kolei w zaparciowej formie choroby najistotniejsze jest ograniczenie produktów ciężkostrawnych, które wzmagają zaparcia. Każdy chory powinien poddawać wnikliwej analizie sposób reakcji organizmu na rodzaje przyjmowanych pokarmów. Nie ma bowiem jednego wzorca, który uchroniłby każdego chorego przed przykrymi objawami choroby.