Pochwała mimo krytyki
Fryderyk Chopin już od najmłodszych lat odnosił sukcesy na warszawskich salonach, a jego muzyka wzbudzała niemały zachwyt wśród elit. O prawdziwym sukcesie kompozytora można mówić jednak dopiero od momentu, kiedy komponowane przez niego utwory zaczęły zyskiwać uznanie również poza granicami naszego kraju.
Niezwłocznie po zakończeniu studiów, jeszcze w roku 1829 Fryderyk Chopin wybrał się wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do Wiednia. Dzięki jednemu spośród swoich przyjaciół dość sprawnie wszedł w środowisko muzyków.
Dwukrotnie wystąpił w Kärntnerthortheater. Podczas pierwszego koncertu zagrał Wariacje B-dur.
Za drugim razem wzbogacił występ także o zaprezentowanie kompozycji Rondo a la Krakowiak. Jak łatwo przewidzieć, kompozycje i wykonania Chopina wzbudziły powszechny zachwyt wśród publiczności.
Spotkał się jednak również z krytyką – jego muzyce zarzucano zbyt małą siłę dźwięku. Nawet jednak osoby głoszące ten pogląd skwapliwie przyznawały, że muzyce Fryderyka Chopina nie sposób odmówić innowacyjności i nowatorskości.
Pozytywna ocena publiczności w znacznym stopniu przyczyniła się do kolejnego sukcesu Chopina. W 1830 roku w Austrii wydano drukiem Wariacje op.
2. Była to pierwsza publikacja kompozycji autora za granicą.