Praca na studiach. Jak, gdzie kiedy? Pigułka porad.

Praca na studiach. Jak, gdzie kiedy? Pigułka porad.
Praca 

Wyjazd z rodzinnego domu i wyrwanie się spod opieki rodziców to szansa na pozyskanie samodzielności. Jednakże, aby z niej skorzystać należy się do tego dobrze przygotować. Najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z tego, że łączenie studiów i pracy nie jest zadaniem prostym i często będzie sprawiało trudności. Nie zmienia to jednak faktu, że można je zrealizować i świetnie z tym wyzwaniem radzi sobie wielu studentów. Podejmowanie pierwszej aktywności zawodowej na studiach bardzo rozwija i wzbogaca CV.

Jak, gdzie, kiedy?

Decyzja o połączeniu obowiązków studenta z zaobowiązaniami pracownika musi zostać dobrze przemyślana.

Należy postarać się o możliwie jak najlepszą organizacje czasu. Będzie ona niezbędna. Należy przewidzieć kiedy będziemy się uczyć, na jakie zajęcia będziemy uczęszczać i ile godzin w ciągu tygodnia możemy bez większego problemu poświęcić na pracę. Wiele uczelni wspomaga swoich pracujących studentów, ponieważ udziela im tzw. indywidualnej organizacji studiów. Umożliwia ona łączenie pracy i uczelni, dzięki zwolnieniu z wielu ćwiczeń.

Warto również spróbować indywidualnie porozumieć się z wykładowcami. Profesorowie chętnie wspierają rozwój zawodowy, gdy tylko student podejmuję próbę podjęcia rozmowy na temat swoich absencji podczas zajęć. Następnie trzeba znaleźć pracodawcę. Nie zaleca się podejmowania pracy na pełen etar studentom dziennym. Ponieważ w ich przypadku 160 godzin w miesiącu jest niemożliwe do zrealizowania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ¾ etatu lub pół etatu.

Dobrym pomysłem są również weekendy, które najczęściej przy takim trybie studiowania są wolne. Warto rozglądać się za pracą powiązaną z kierunkiem studiów – zwłaszcza na ostatnim roku. Wcześniej można spróbować swoich sił w pracach, gdzie nie są wymagane konkretne kompetencje. Najczęściej studenci i studentki pracują jako kelnerzy i kelnerki, opiekunki dla dzieci, a także korepetytorzy. Zdarza się także szansa na wykonywanie pracy zdalnej. Jest to opcja bardzo dogodna i warto z niej skorzystać.

Przykład to przygotowywanie na zlecenie konkretnych tekstów w ramach obowiązków copywritera. Bez najmniejszego kłopotu możemy je realizować w dowolnym czasie i miejscu. Najważniejsze by zdążyć oddać je w terminie. Wiele atrakcyjnych studentek podejmuje się też pracy jako hostessy i promotorki. W ciągu dwóch dni można sporo zarobić, ale niezbędne będą kompetencje miękkie i umiejętność poruszania się na wysokim obcasie. Dużym zainteresowaniem cieszy się też praca sezonowa – wykonuje się ją najczęściej w okresie wakacji.

Zbiór jabłek, wiśni, warzyw czy lanie piwa na festiwalach muzycznych jest doskonałym sposobem na szybki i niemały zarobek. Po zakończeniu studiów, student który nie stronił w tym okresie czasu od podejmowania pracy ma nie tylko dyplom, ale także doświadczenie. Bogate CV jest doceniane na rynku pracy i pomaga w zdobyciu docelowego, wymarzonego stanowiska.