Ubiór liturgiczny kleryka
https://zmysly.pl/komplety-bielizny-erotycznej
Klerykiem nazywamy studenta seminarium duchownego, który jest w trakcie formacji przygotowującej do posługi kapłańskiej. Przez wzgląd na to, że nie posiada on jeszcze żadnych święceń, może nosić szaty przysługujące także lektorom i akolitom, czyli komżę, albę oraz cingulum. Cingulum to sznur, który na obu końcach posiada frędzle. Jest używany do przepasania alby, kiedy ta jest dla kogoś zbyt szeroka. Cingulum symbolizuje panowanie nad cielesnością oraz wstrzemięźliwość.
Alba jest długą, białą szatą wzorowaną na starożytnych tunikach noszonych przez Rzymian. Wyglądem przypomina szeroką suknię z długimi rękawami. Może być szyta z wielu materiałów, m.in. z lnu.
Alba jest symbolem czystości. Komża to skrócona wersja alby. Występują trzy rodzaje tej szaty: komża rzymska, czyli taka, która posiada czworokątne wycięcie pod szyją, komża angielska – plisowana, sięgająca do szyi oraz komża francuska, czyli dochodząca do szyi, wiązana. Komży używają zarówno klerycy, jak i ministranci, diakoni oraz księża. Podobnie jak alba, symbolizuje czystość.